MG Motor

MG Motor

https://m.youtube.com/results?search_query=MG+Motor

Brytyjsko-chiński producent samochodów

MG Motor – brytyjsko-chiński producent samochodów osobowych, SUV-ów i pickupów z siedzibą w Szanghaju działający od 2006 roku. Marka należy do chińskiego koncernu SAIC Motor.

Po tym, jak zarządzająca markami MG oraz Rover brytyjska spółka MG Rover Group ogłosiła bankructwo w kwietniu 2005 roku[1], jej zakupem zainteresowały się chińskie koncerny Nanjing Automobile oraz SAIC Motor. Ostatecznie, pierwsza z nich przejęła masę upadłościową[2], z kolei SAIC nabyło prawa do produkcji modeli Rover 25 i 75[3].

W 2006 roku Nanjing Automobile zdecydowało się na kontynuację stosowania historycznej brytyjskiej marki MG, którą przyjęły odtąd produkty wytwarzane przez chińskiego właściciela[4]. Pierwszymi dwoma samochodami MG Motor zostały przedstawione w 2007 roku dawne brytyjskie konstrukcje – model MG 3 SW będący nieznacznie zmodyfikowanym Roverem Streetwise[5] oraz MG TF identyczne z hisotrycznym roadsterem wytwarzanym w Wielkiej Brytanii w latach 2002-2005[6]. Obie konstrukcje wytwarzano do 2011 roku.

W międzyczasie, w 2007 roku Nanjing Automobile dokonało fuzji z SAIC Motor[7], w efekcie czego MG Motor weszło w skład portfolio drugiego z koncernów razem z marką Roewe kontynuującą spuściznę po dawnym brytyjskim Roverze. Obie firmy rozpoczęły od tego czasu głęboką współpracę, w efekcie czego w 2009 roku zadebiutował pierwszy model marki MG opracowany po przejęciu przez chińskiego właściciela – kompaktowe MG 6 będące bliźniaczą konstrukcją wobec bardziej luksusowego Roewe 550[8].

Druga dekada XXI wieku przypadła na intensywną rozbudowę oferty modelowej chińskiego MG. W 2011 roku przedstawiono kolejny samodzielnie opracowany model w postaci miejskiego MG 3[9], z kolei rok później ofertę poszerzył kompaktowy hatchback MG 5[10]. Dwa lata później na jego podstawie skonstruowano także trójbryłowy model MG GT, który zadebiutował w lipcu 2014 roku[11]. W 2015 roku gamę poszerzył pierwszy SUV w historii MG – kompaktowy GS[12].

Dwa lata później MG wdrożyło nową estetykę charakteryzującą się charakterystycznymi, trapezoidalnymi wlotami powietrza z heksagonalnym układem poprzeczek, porzynając od miejskiego crossovera ZS w 2017 roku[13] oraz większego SUV-a HS w 2018 roku[14].

W połowie 2020 roku MG ponownie odświeżyło swój wizerunek, wdrażając bardziej awangardowy język stylistyzny przy okazji premiery zmodernizowanego modelu MG 6[15], a także drugiej generacji lokalnego MG 5[16] i zmodernizowanego HS, którego w Chinach przemianowano na MG Pilot[17].

Rodowód MG Motor
W czasie, gdy utworzona w miejsce dawnego brytyjskiego Rovera marka Roewe jest całkowicie chińskim projektem koncernu SAIC, tak MG Motor w istotnym stopnu zachowało wpływ brytyjskich konstruktorów. Pojazdy nowożytnego MG są współkonstruowane przez zespół projektantów w brytyjskim Longbridge[18], co koordynuje zespół chińskiego SAIC. Pomimo zamknięcia fabryki samochodów w Longbridge w 2016 roku, ośrodek badawczo-rozwojowy pozostaje ważnym obiektem w operacjach MG[19].

Więcej na stronie Wikipedia.org:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/MG_Motor