Gillet

Gillet

https://m.youtube.com/results?search_query=Gillet+Automobiles

Gillet to belgijski producent samochodów, założony w 1992 roku przez byłego kierowcę wyścigowego Tony’ego Gilleta. Firma produkuje sportowe coupé Vertigo, ultralekki (990 kg) „na miarę” i ręcznie budowany samochód sportowy. Hasłem firmy jest „Supersamochód i dzieło sztuki Pure Pleasure!”. Pierwsze Vertigo było napędzane 2,0-litrowym 4-rzędowym Fordem Cosworth, późniejsze wersje są napędzane mocniejszymi silnikami: 3,0-litrowym silnikiem Alfa Romeo V6 i 4,2-litrowym Ferrari/Maserati V8 w Vertigo .5. [1]

Tło firmy i projekt Vertigo
Tony Gillet był odnoszącym sukcesy kierowcą wyścigowym, wygrywając belgijskie mistrzostwa we wspinaczce górskiej w 1979 i 1980 r. [2] i startując w dwóch rajdach Dakar. W 1982 roku został belgijskim importerem Donkervoort, holenderskiego samochodu w stylu Lotusa Super Seven. W styczniu 1990 r. pobił rekord od 0 do 100 km/h (62 mph) dla samochodów seryjnych z czasem 3,85 sekundy w specjalnie zmodyfikowanym Donkervoort. Vertigo ustanowił rekord 0-100 km/h dla samochodów seryjnych w 3,1 sekundy, ale od tego czasu został pobity.[3]

Pierwszy prototyp Vertigo został ukończony w 1991 roku i pokazany na 71. Salonie Samochodowym w Brukseli w styczniu 1992 roku. W kolejnych dwóch latach samochód został ukończony do produkcji. Został pokazany na targach motoryzacyjnych w Paryżu i Genewie w 1993 roku. Zbudowano dwa kolejne samochody: drugi prototyp w celu sfinalizowania projektu produkcyjnego i pierwszy samochód produkcyjny, który został użyty do certyfikacji, w tym do testów zderzeniowych, odporności na mocowanie siedzeń i bezpieczeństwa badania wytrzymałości zakotwienia pasów.

Produkcja Vertigo różniła się od pierwszego prototypu materiałami i wzornictwem. Podwozie zostało wykonane z włókna węglowego i materiałów o strukturze plastra miodu (technologia zapożyczona bezpośrednio z Formuły 1), zapewniając większą wytrzymałość i sztywność, przy jednoczesnym zmniejszeniu masy podwozia o 58 kg (128 funtów). Nadwoziu nadano bardziej płynne linie z wyższymi bocznymi szybami i chowanymi reflektorami, co zbliża je do pierwszych rysunków projektowych.

Vertigo został sprzedany Philippe’owi Streiffowi, byłemu kierowcy wyścigowemu Formuły 1, który jest niepełnosprawny po wypadku podczas testów przedsezonowych w 1989 roku. Ten Vertigo został zmodyfikowany tak, aby był sterowany joystickiem i otrzymał automatyczną skrzynię biegów.

Gillet zaprezentował Vertigo .5 w Brukseli w styczniu 2008 roku. Zawiera on cechy samochodu wyścigowego Vertigo używanego w serii wyścigów FIA GT 2007.

Znani właściciele Vertigo to książę Albert z Monako oraz francuski piosenkarz i aktor Johnny Hallyday.[4]

W 2015 roku Zagato wypuściło samochód oparty na podwoziu Vertigo .5 na Concorso d’Eleganza Villa d’Este: Zagato Maserati Mostro. W 2017 roku Albert II, książę Monako, odwiedził fabrykę, aby pokazać swoje poparcie dla Gilleta. W tym samym roku Gillet miał okazję współpracować z firmą Transnubel, produkując 3 750 000 kostek z kompozytu przeznaczonych dla belgijskiego przemysłu jądrowego.

W 2019 r. Gillet skonstruował toczne podwozie Zagato Maserati Mostro, które jest pierwszym z serii pięciu.

Więcej na stronie Wikipedia.org:

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Gillet