De Tomaso

De Tomaso

https://m.youtube.com/results?search_query=De+Tomaso

De Tomaso Modena S.p.A. – byłe włoskie przedsiębiorstwo produkujące w Modenie luksusowe samochody sportowe pod marką De Tomaso. W późniejszym czasie grupa przemysłowa pod tą samą nazwą obejmująca kilka marek motocykli i samochodów.

Historia
Jej założycielem był Alejandro de Tomaso urodzony w rodzinie włoskich imigrantów w Buenos Aires 10 lipca 1928 roku. Z Argentyny przeniósł się do Europy, gdzie rozpoczął karierę jako kierowca Formuły 1. W wieku 27 lat pojechał do Modeny, poznał tam swoją żonę i po kilku latach w 1959 roku założył własną markę samochodową. Początkowo zajmował się przerabianiem samochodów wyścigowych. W 1964 roku rozpoczął produkcję własnych modeli. Pierwszym był De Tomaso Vallelunga z silnikiem Forda o pojemności 1,5 dm³. Wszystkie następne modele marki miały silniki marki Ford, lecz o większych pojemnościach skokowych. Stany Zjednoczone były głównym rynkiem zbytu pojazdów firmy.

W latach 70. firma De Tomaso przejęła dwie włoskie firmy motocyklowe Benelli i Moto Guzzi. Później przejęła również firmy samochodowe Innocenti i Maserati. Te ostatnie na przełomie lat 80. i 90. sprzedano koncernowi Fiat.

Logo firmy symbolizuje pochodzenie założyciela, widnieje tam również litera „T”, której znaczenie nie jest znane.

Produkcję samochodów rozpoczęto od bolidu Formuły 2, ale założyciel firmy miał większe ambicje. Planowany bolid Formuły 1 był później sprzedawany jako model 801.

Reaktywacja De Tomaso
W 2019 roku podczas Goodwood Festival of Speed został zaprezentowany nowy model P72. Jest to hypercar stworzony przez projektantów Apollo Automobil, który ma być godnym następcą dla modelu P70. Opiera się na płycie podłogowej z włókna węglowego pochodzącej z Apollo Intensa Emozione. Oficjalnie samochód spełnia wymogi FIA w klasie LMP2. Pod maskę najprawdopodobniej trafi silnik V12 o pojemności 6.3 litra, który generuje 780 koni mechanicznych i 760 Nm. Cała moc trafi na tylną oś za pośrednictwem 6-biegowej manualnej skrzyni biegów.

Wizualnie samochód ma być współczesnym wcieleniem legendy z lat 60. ubiegłego wieku. W środku nie znajdziemy żadnego ekranu dotykowego tylko analogowe zegary, a wnętrze utrzymane jest w luksusowym stylu. Dwumiejscowy kokpit jest wykonany z wysokiej jakości skóry, a producent zadbał o każdy detal z wielką dokładnością.

Produkcja ma być limitowana do 72 egzemplarzy, a każdy z nich osiągnie cenę 750 000 Euro. Odbiorcami samochodu są klienci Ferrari SF90 Stradale czy Pagani Huayra.

Więcej na stronie Wikipedia.org:

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/De_Tomaso