Wikipedia

Akademia (uczelnia)

Akademia (łac. academia, gr. Akadémia) – początkowo zgromadzenie uczonych lub artystów, którzy kształcili się pod kierunkiem wybitnego autorytetu, mające na celu rozwój nauki i sztuki. Nazwa wywodzi się od starożytnej szkoły Platona założonej w gaju Akademosa.

Pierwsze nowożytne akademie powstały w epoce renesansu we Włoszech. Model współczesnej akademii nauk jako instytucji publicznej o zasięgu ogólnokrajowym ukształtował się XVII–XVIII wieku. Współcześnie terminem tym nadal określa się zgromadzenia naukowców, np. Polska Akademia Nauk, oraz rodzaj uczelni.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Akademia_(uczelnia)

Akademia wojskowa

Akademia wojskowa – uczelnia wojskowa, kształcąca kadry oficerskie o wysokich kwalifikacjach dla wszystkich rodzajów sił zbrojnych i wojsk, a także prowadząca B+R.

Istniejące obecnie:

Wojskowa Akademia Techniczna
Akademia Marynarki Wojennej
Akademia Sztuki Wojennej (do 2016 pod nazwą Akademia Obrony Narodowej)
Akademia Wojsk Lądowych
Lotnicza Akademia Wojskowa.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Akademia_wojskowa

Akademie sztuk pięknych w Polsce

Akademia sztuk pięknych (ASP) – uczelnia kształcąca na kierunkach powiązanych z szeroko rozumianą sztuką, w obrębie dziedziny: sztuki plastyczne, która obecnie dzieli się na dyscypliny: „sztuki piękne”, „sztuki projektowe” i „konserwacja i restauracja dzieł sztuki”. Jednak tradycją w Polsce jest to, że obowiązująca ogólna nazwa „Akademia Sztuk Pięknych”, określa ogólnie szkołę wyższą, łączącą całe spektrum kształcenia plastycznego, zazwyczaj na kierunkach: malarstwo, grafika, rzeźba (to sztuki piękne) oraz: architektura wnętrz, wzornictwo, film, fotografia, scenografia, ubiór, szkło, ceramika (to „sztuki projektowe”) oraz edukacja artystyczna. W wyniku zmiany ustawy o szkolnictwie wyższym ASP mogą być przekształcane w uniwersytety przymiotnikowe. Polskie uczelnie sztuk pięknych: Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach oraz Akademia Sztuki w Szczecinie.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Akademie_sztuk_pi%C4%99knych_w_Polsce

Uczelnie medyczne w Polsce

Uczelnie medyczne w Polsce – wykaz działających w Polsce uczelni medycznych oraz podstawowych jednostek organizacyjnych (w tym wydziałów uniwersyteckich), kształcących na kierunku lekarskim. W Polsce jest 9 Uniwersytetów Medycznych: Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Uniwersytet Medyczny w Lublinie, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uczelnie_medyczne_w_Polsce

Uczelnie muzyczne w Polsce

lista w projekcie Wikimedia

Uczelnie muzyczne w Polsce – polskie instytucje szkolnictwa wyższego kształcące profesjonalnych artystów muzyków na studiach I, II i III stopnia.

W historii polskiej oświaty występuje kilka nazw odnoszących się do uczelni muzycznych: konserwatorium, wyższa szkoła muzyczna, akademia muzyczna czy uniwersytet muzyczny. Przed II wojną światową dominowały konserwatoria; po wojnie przekształcone zostały w Państwowe Wyższe Szkoły Muzyczne; w latach 1979–1982 przemianowane zostały na Akademie Muzyczne; obecnie warszawska Akademia przekształciła się w Uniwersytet Muzyczny, a bydgoska podjęła już uchwałę o planowanym przekształceniu. Uczelnie muzyczne w Polsce: Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademia Muzyczna w Krakowie, Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, Akademia Muzyczna im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy, Akademia Sztuki w Szczecinie.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uczelnie_muzyczne_w_Polsce

Uczelnie pedagogiczne w Polsce

Uczelnie pedagogiczne w Polsce – lista publicznych uczelni pedagogicznych w Polsce.

Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. Jana Długosza w Częstochowie

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uczelnie_pedagogiczne_w_Polsce

Uczelnie rolnicze w Polsce

Uczelnie rolnicze w Polsce – pierwszymi polskimi uczelniami rolniczymi były: powstały w 1816 Instytut Agronomiczny w Warszawie, powstała w 1858 Akademia Rolnicza w Dublanach (pierwsza w zaborze rosyjskim, zaś druga w austriackim) oraz powstała w 1870 Wyższa Szkoła Rolnicza im. Haliny w Żabikowie (w zaborze pruskim). Po II wojnie światowej utworzono kilka wyższych szkół rolniczych (WSR), które następnie przekształcano w akademie rolnicze. W ostatnich latach wszystkie akademie rolnicze przemianowano na uniwersytety przymiotnikowe: przyrodnicze, rolnicze i inne.

Poniższy wykaz przedstawia działające w Polsce uczelnie rolnicze kształcące na kierunkach rolniczych:

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uczelnie_rolnicze_w_Polsce

Uczelnie techniczne w Polsce

Uczelnie techniczne w Polsce – wykaz działających w Polsce uczelni technicznych.

Politechnika Warszawska, Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, Politechnika Śląska, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Wrocławska, Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, Politechnika Poznańska, Politechnika Częstochowska, Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza, Politechnika Białostocka, Politechnika Świętokrzyska, Politechnika Lubelska, Politechnika Opolska, Politechnika Koszalińska, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie, Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uczelnie_techniczne_w_Polsce

Uczelnie wychowania fizycznego w Polsce

Uczelnie wychowania fizycznego w Polsce – wykaz działających w Polsce uczelni wychowania fizycznego.

Nadzór nad uczelniami wychowania fizycznego sprawuje minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego.

W Polsce istnieje 6 uczelni wychowania fizycznego, wszystkie są publiczne i posiadają rangę akademii. Akademia Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie posiada utworzoną w 2014 Filię w Białej Podlaskiej, zaś w strukturze Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu funkcjonuje Zamiejscowy Wydział Kultury Fizycznej w Gorzowie Wielkopolskim (w latach 1971–1984 posiadał on status filii AWF Poznań). Pozostałe 4 to: Akademia Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie, Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach oraz Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku.

Kształcenie na kierunku wychowanie fizyczne oferują ponadto liczne uczelnie niepubliczne, wybrane uniwersytety publiczne oraz Politechnika Opolska.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uczelnie_wychowania_fizycznego_w_Polsce

Uniwersytet

instytucja akademicka mająca prawo nadawania stopni naukowych

Uniwersytet (łac. universitas magistrorum et scholarium „ogół nauczycieli i uczniów”) – najstarszy rodzaj uczelni o charakterze nietechnicznym, której celem jest przygotowanie kadr pracowników naukowych oraz kształcenie wykwalifikowanych pracowników.

W Polsce wyraz „uniwersytet” może być używany w nazwie uczelni, której jednostki organizacyjne posiadają uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora co najmniej w dziesięciu dyscyplinach, w tym co najmniej po dwa uprawnienia w każdej z następujących grup dziedzin nauki:

humanistycznych, prawnych, ekonomicznych lub teologicznych
matematycznych, fizycznych, nauk o Ziemi lub technicznych
biologicznych, medycznych, chemicznych, farmaceutycznych, rolniczych lub weterynaryjnych.
Cechą charakterystyczną uniwersytetów jest autonomia, która sprowadza się do stanowienia rozległych uprawnień statutowych o charakterze samorządowym. Cechą uniwersytetów jest również wolność akademicka, czyli wolność nauki i nauczania.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uniwersytet

Uniwersytety w Polsce

lista w projekcie Wikimedia

Uniwersytety w Polsce – wykaz polskich uniwersytetów, działających w oparciu o ustawę z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Stosuje się ją do publicznych i niepublicznych szkół wyższych oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Publiczne uniwersytety klasyczne:

Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Śląski w Katowicach, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Opolski, Uniwersytet w Białymstoku, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Uniwersytet Rzeszowski, Uniwersytet Zielonogórski, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach

Uniwersytety niepubliczne:

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Uniwersytety_w_Polsce

Publiczne uczelnie ekonomiczne w Polsce

Publiczne uczelnie ekonomiczne w Polsce – wykaz działających w Polsce publicznych uczelni ekonomicznych.

Nadzór nad publicznymi uczelniami ekonomicznym sprawuje minister właściwy ds. szkolnictwa wyższego.

W Polsce istnieje 5 publicznych uczelni ekonomicznych, w tym 4 w randze uniwersytetu. Według stanu w dniu 30 listopada 2014 studiowało na nich 65 732 osób wobec 121 388 osób studiujących na 65 ekonomicznych uczelniach niepublicznych.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Publiczne_uczelnie_ekonomiczne_w_Polsce

Więcej na: 12r.tv/nauka/bip